Słowo barok pochodzi od włoskiego słowa barocco. Jest to podstawowy kierunek we wszystkich dziedzinach sztuki, który istniał pomiędzy renesansem a klasycyzmem oraz oświeceniem. W najszerszym znaczeniu słowo barok określa całą epokę w historii i kulturze europejskiej. Obejmowała ona bowiem Europę – Portugalię, Rosję, a także Anglię i Bałkany
Barok w Europie i Polsce
Czas trwania epoki Baroku w Europie, to ostatnie dziesięciolecia szesnastego wieku i początek siedemnastego. Czas trwania baroku jest jednak nieco odmienny w obrębie różnych kultur narodowych. W większości przypadkach krajów miał miejsce na przełomie wieku szesnastego i siedemnastego. We Francji wygasł już w połowie wieku siedemnastego. Natomiast w Polsce, podobnie jak w innych krajach słowiańskich, utrzymywał się do połowy osiemnastego wieku. Za ostatni przejaw baroku uważana jest niekiedy poezja konfederacji barskiej.
Kultura baroku i chrześcijaństwo
Kultura baroku była ściśle związana z chrześcijaństwem, doskonale odwoływała się do jego tradycji średniowiecznych. Kształtowała się zarówno z protestantyzmem, jak i reformami Kościoła katolickiego, w okresie po soborze w Trydencie. W tamtych czasach ujawniał się nowy typ religijności, który łączył tradycyjne elementy z wybranymi składnikami kultury świeckiej, która z kolei została podporządkowana religii. W wieku szesnastym powstał bowiem podział na Kościół rzymski, powstały także kościoły reformowane.
Bardzo szybko zapomniano o humanistycznej tolerancji religijnej. Po soborze trydenckim w Kościele zaszły istotne zmiany. Zmierzano do znacznego zdyscyplinowania całego kleru, oraz podniesienia jego poziomu duchowego. Wszystkie te działania zdecydowały o znacznej sile kontrreformacji jako ruchu religijno-społecznego, który był za równą reformacją, była to próba zreformowania Kościoła jako instytucji, i odrodzenia szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej.
Dodamy na koniec, że w czasie trwania epoki baroku kwitł tak zwany mistycyzm, który oparty był na indywidualizmie i skłonności do ascezy.
Barok: (c) Zaq1.pl / GT
Zobacz też:
>
>