W ostatnich latach wydłużyła się średnia długość życia człowieka. W wyniku stabilizacji i dobrego standardu życia ludzie żyją coraz dłużej, dlatego często dochodzi do mnożenia się chorób związanych z podeszłym wiekiem. Właśnie z tego powodu należy poznać niektóre choroby. Jedną z nich jest choroba Alzheimera
Czym jest choroba Alzheimera?
Jest to zaburzenie mózgu, które stopniowo niszczy pamięć i zdolność myślenia. Z czasem Alzheimer wpływa na wykonywanie nawet najprostszych czynności, wpływając na jakość życia człowieka. Może ostatecznie zdegenerować się w gorsze choroby, takie jak demencja.
Objawy choroby Alzheimera
Jak w przypadku każdej innej choroby, wczesne wykrycie pierwszych objawów Alzheimera może pomóc nam lepiej radzić sobie z chorobą. Jednym z najczęstszych są zmiany w pamięci. Osoby z Alzheimerem mają tendencję do zapominania krótkotrwałych informacji. Ważne jest, aby kontynuować ocenę pozostałych objawów i nie mylić ich z objawami starości.
Innym częstym objawem jest trudność w planowaniu zadań lub koncentracji. Może to prowadzić do komplikacji codziennych zadań, takich jak dotarcie do miejsca lub przygotowanie posiłku.
Inne powszechne objawy choroby Alzheimera w jego wczesnych stadiach to fakt, że osoba badana zaczyna gubić rzeczy, ponieważ nie wie, gdzie je trzyma. Ma problemy z czytaniem lub pisaniem i zaczyna mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich.
Jak opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera?
W momencie, gdy zaczynają się pojawiać pierwsze objawy, należy zacząć je maksymalnie opóźniać. W tym celu możliwe jest przeprowadzenie szeregu terapii, które wykraczają poza leczenie farmakologiczne. Jedną z nich jest praca nad pamięcią. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia, które zmuszają do zatrzymania ważnych informacji na określony czas lub do ustalenia schematów. Dobrym ćwiczeniem jest powtarzanie słów, które np. widzimy w gazecie lub wiadomościach.
Oprócz pracy nad pamięcią ważne jest, aby w miarę możliwości pozostać aktywnym. Oznacza to, że nie tracimy relacji społecznych i staramy się wykonywać więcej czynności. Starając się więcej wychodzić z domu, próbując uczyć się nowych rzeczy, znajdując nowe hobby, uprawiając jakiś sport – wszystko, co pozwoli nam pozostać bardziej aktywnymi, będzie miało ważne znaczenie dla opóźnienia choroby Alzheimera.
I jeszcze taka rada: postaraj się zredukować poziom stresu do minimum. Stres to coś, co nie pomaga w przypadku choroby Alzheimera i może być dość szkodliwe dla osoby na niego cierpiącej na tę chorobę. Staraj się utrzymać zdrowe nawyki snu i dużo odpoczywaj, abyś był dobrze zrelaksowany w ciągu dnia.
Choroba Alzheimera: (c) Zaq1.pl / GT
Zobacz też:
>
>