Niezanane ciekawostki o misiach koala

miś koala australijski ciekawostki o misiach koala

Nie pije wody i wcale nie jest misiem. A dlaczego koala przytula się do drzew? Przeczytaj ciekawostki o misiach koala

Miś koala – fakty

1) Koala żyje do 17 lat. Mieszka we wschodniej i południowej Australii.

2) Określenie “miś koala” jest błędne. Koala jest torbaczem, podobnie jak kangur. Ale ponieważ wszyscy nazywają go misiem koala, niżej też będziemy to tak nazywać.

3) Nazwa koala wywodzi się od aborygeńskiego słowa kullawine – czyli “nie pije”.

Koala w przeszłości

4) Pierwsi osadnicy trafiający z Europy do Australii, byli zdziwieni widokiem koala. Nazywali je różnie, m.in. małpą i niedźwiedziomałpą. Po raz pierwszy koala został opisany w 1798 roku. Podróżnik napisał, że znalazł zwierzę podobne do leniwca.

5) Koala został fachowo opisany w 1803 r. Otrzymał łacińską nazwę Phascolarctos Cinereus czyli: niedźwiedź-torbacz.

6) Według legend Aborygenów, pewien chłopiec po śmierci rodziców był wychowywany przez złych ludzi. Uciekł od nich do lasu, a potem zamienił się w koala. Aborygeni zabraniają zabijania koala w obawie, że zabraknie im wody.

7) W 1927 r. Australia zakazała eksportu skór koala i przestano na niego polować.

Jak wygląda miś koala?

8) Dorosły koala australijski ma 70-90 cm długości i 4-12 kg wagi.

9) Koala w przednich kończynach ma 5 palców, z czego 2 krańcowe są przeciwstawne.

10) Czy koala ma ogon? Tak, ma malutki, gruby ogonek. Na niektórych stronach www niesłusznie można przeczytać, że miś koala nie ma ogona.

miś koala australijski ciekawostki o misiach koala
Ciekawostki o misiach koala: mały miś trzyma się grzbietu swojej mamy

Ciekawostki o misiach koala. Co jedzą?

11) Koala zjada dziennie pół kilo liści eukaliptusa. Ponieważ te liście zawierają dużo wody, koala nie musi już pić. Liście przeżuwa w swoich workowatych policzkach.

12) Spośród sześciuset odmian eukaliptusa, koala jedzą liście ok. 50. jego odmian.

Jak wygląda życie misia koala?

13) Koala przez większość doby (ok. 18 godzin) nie porusza się. Najczęściej wtedy śpi. Resztę doby spędza głównie na jedzeniu liści eukaliptusa. Głównie w nocy, bo nie ma wtedy upału.

14) Koala są samotnikami, strzegącymi swego bogatego w liście eukaliptusa terytorium. Generalnie nie wchodzą sobie w drogę, czując zapach oznaczający terytorium drugiego koala. Zdarza się, że walczą ze sobą o panowanie nad terytorium.

15) Misie koala umieją pływać. To przy okazji dobra okazja, aby ochłodzić swoje ciało.

Mały miś koala

16) Samica koali ma zwykle jedno młode. Rodzi je odbytem. Karmi je potem swym mlekiem oraz zrobioną przez siebie, częściowo strawioną mieszanką liści eukaliptusa.

17) Koala po urodzeniu waży zaledwie 3,5 grama. Kilka tygodni później ma wielkość ludzkiego palca. Przez pierwsze pół roku życia nie opuszcza torby swojej mamy. Gdy ma ok. pół kg i 20 cm długości, wychodzi z niej i przez jakiś czas noszony na jej plecach.

Dlaczego misie koala tulą się do drzew?

18) Ponieważ w lecie temperatura w Australii powietrza jest duża (ponad 40 stopni Celsjusza), koala tuli się do niższych partii drzew. Dzięki temu schładza swoje ciało, bo drzewo może mieć temperaturę niższą nawet o 7 stopni C.

Ciekawostki o misiach koala w Zaq1.pl / (c) Sadurski.com

Zobacz też:
>
>

Kategorie