10 ciekawostek o Nocy Muzeów – to warto wiedzieć

Noc Muzeów ciekawostki o Nocy Muzeów

Historia Nocy Muzeów w Polsce i na świecie. Program, lista muzeów, informacje o muzeach i instytucjach. Ciekawostki o Nocy Muzeów

Co to jest Noc Muzeów

1) Noc Muzeów (Europejska Noc Muzeów), to organizowana raz w roku impreza o charakterze kulturalnym. Tej nocy udostępniane są zwiedzającym muzea, galerie, instytucje kultury i inne miejsca. Zwiedzanie obiektów odbywa się bezpłatnie lub za symboliczną opłatą, a w związku z dużym zainteresowaniem w niektórych miejscach przyjmowane są zapisy. Odbywają się też koncerty, spotkania, warsztaty, itp.

2) Wśród polskich miast uczestniczących w Nocy Muzeów są największa miasta, takie jak: Wrocław, Katowice, Lublin, Toruń, Sosnowiec, Opole, Zamość, Szczecin i Gdańsk. Również nieduże ośrodki, np. Biecz, Prudnik, Sejny, Jawor, Supraśl, Koronowo, Lubiąż i Zduny.

Noc Muzeów ciekawostki z historii

3) Po raz pierwszy Lange Nacht der Museen (Noc Muzeów) zorganizowano w Berlinie, w 1997 roku. Pomysł się spodobał, więc wkrótce podobną imprezę zorganizowano w Paryżu (Nuit Blanche) i Amsterdamie (museums-n8). Ponieważ cieszyły się zainteresowaniem, imprezy o bardzo podobnym charakterze zaczęto organizować w kolejnych miastach Europy.

4) W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później impreza wystartowała w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie wydarzenie koordynowało (i tak jest do dziś) Miasto Stołeczne Warszawa. Pierwszego roku w stolicy w Nocy Muzeów uczestniczyło 11 placówek muzealnych, które odwiedziło 16 tys. zwiedzających.

Fakty i ciekawostki o Nocy Muzeów

5) W 2022 r. kilkaset placówek kulturalnych w całej Polsce, w ramach Nocy Muzeów odwiedziło rekordowe 230 tys. osób. Całkiem możliwe, że w 2023 r. ten rekord zostanie pobity.

6) W 2018 r. polskie media wstrząsnęła informacja, która mogła zakończyć lub mocno okroić Noc Muzeów w Polsce. Urzędnicy niektórych skarbówek zaskakująco zinterpretowali przepisy prawne. Okazało się, że jest to dla muzeów i placówek forma promocji, więc nawet jeśli zwiedzanie odbywa się bezpłatnie, będzie miało wpływ na (nie odprowadzony) podatek VAT czyli placówki stracą duże kwoty. Na szczęście szybko wyjaśniono interpretację przepisów fiskalnych i w kolejnych latach media do tematu już nie wracały, a Noc Muzeów odbywa się na tych samych zasadach, co wcześniej.

Noc Muzeów ciekawostki o Nocy Muzeów
Ciekawostki o Nocy Muzeów: szkielety prehistorycznych zwierząt w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku

7) W 2008 r. kilku znani karykaturzyści z popularnego serwisu Karykatury.com rysowało karykatury na żywo uczestnikom Nocy Muzeów, w kilku muzeach w Warszawie. Była to promocja znanej kawy, na kartonikach było nadrukowane logo produktu i data, a obok serwowano bezpłatną kawę. Ponieważ ten rodzaj promocji cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w kolejnym roku powtórzono promocję. Tym razem karykaturzyści z Karykatury.com rysowali równocześnie w kilku dużych miastach Polski (Warszawa, Łódź, Gdańsk i Wrocław).

8) W Nocy Muzeów uczestniczą placówki muzealne o różnym charakterze, np. kulinarnym, np. Muzeum Miodu i Pszczelarstwa, Rogalowe Muzeum Poznania, a nawet Muzeum Wódki. Wśród muzeów, jakie tej wyjątkowej nocy można odwiedzić, są m.in. Belweder w Warszawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Piwnica Dominikańska w Gdańsku, Muzeum Farmacji w Krakowie, Grodzisko w Sopocie, Rzeszowskie Piwnice, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, Teatr Współczesny w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

9) Obecnie Noc Muzeów organizowana jest w stu kilkudziesięciu miastach Europy.

10) Noc w Muzeum (Night at the Museum), to fabularny film familijny produkcji amerykańskiej, który w Polsce miał premierę 19 stycznia 2007. W produkcji, którą wyreżyserował Shawn Levy, Ben Stiller zagrał rolę główną i wystąpił m.in. Robin Williams. Akcja filmu dzieje się w Muzeum Historii Naturalnej, obok Central Parku w Nowym Jorku.

Ciekawostki o Nocy Muzeów w Zaq1.pl / (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o muzeach
> Ciekawostki o sztandarach

ciekawostki o Nocy Muzeów, muzea, Noc Muzeów, Noc Muzeów ciekawostki, Noc Muzeów w Polsce

Kategorie