Niezwykłe ciekawostki o sztandarach

ciekawostki o sztandarach

Co to jest sztandar? Ciekawostki o sztandarach, fakty z historii. Polskie sztandary, poczet sztandarowy, gabloty i stojaki na sztandary. Ile kosztuje wykonanie sztandaru haftowego?

Co to jest sztandar

1) Sztandar, to znak rozpoznawczy oddziału wojskowego, instytucji, miasta, szkoły, itp. Przypomina flagę, lecz jest efektownie zdobiony (zwykle ręcznie haftowany). Są na nim symbole, napisy, hasła. Każdy sztandar powstaje w jednym egzemplarzu i często ma swoją ciekawą historię.

2) Sztandary używane są podczas uroczystości organizacji, jednostki wojskowej, szkoły, itp. Są symbolem jednoczącym grupę osób.

Żołnierze podczas Parady Urodzinowej Królowej, rok 2017. Ciekawostki o sztandarach
3) Sztandar składa się z płata oraz drzewca, zakończonego głowicą (np. postacią orła).

4) Poczet sztandarowy, to najczęściej 3-osobowa asysta osób, która stoi przy sztandarze podczas ceremonii i defilad. Sztandar niesie dowódcza pocztu sztandarowego – chorąży.

5) Sztandar jest trzymany na trzy sposoby: „na ramię, „prezentuj” i „do nogi”.

Na górnym zdjęciu: Konny pomnik Joany d’Arc, dumnie trzymającej sztandar

Sztandary w Polsce

6) Swoje sztandary miały Legiony Polskie we Włoszech, Wojska Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

7) Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., podjęto próbę ujednolicenia znaków wojskowych i wyglądu sztandarów polskiego wojska. Te, które nie spełniały warunków, przekazano do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Żołnierze 10 pułku piechoty 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Uroczystość zaślubin Polski z morzem, Kołobrzeg, 18 marca 1945. Ciekawostki o sztandarach
8) Po kampanii wrześniowej 1939, 42 sztandary wojskowe (spośród niemal ćwierć tysiąca) przetransportowano różnymi sposobami na Zachód. Obecnie ich część znajduje się w Instytucie Polskim i Muzeum im. generała Sikorskiego w Londynie. Zostało ono założone w 1945 roku.

9) Obecnie sprawy związane ze sztandarami wojskowymi i ich symboliką reguluje ustawa z 19 lutego 1993 roku.

ciekawostki o sztandarach
Ciekawostki o sztandarach: Żołnierze 10 pułku piechoty 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Uroczystość zaślubin Polski z morzem, Kołobrzeg, 18 marca 1945

Historia Sztandaru Krwi

10) Chorągiew ze swastyką 5. kompanii Oddziałów Szturmowych tzw. brunatnych koszul, w listopadzie 1923 r. przesiąkła krwią trzech zabitych nazistów. Było to po tym, jak bawarska policja zaczęła strzelać podczas zamachu stanu w Monachium.

Chorągiew nazwano Sztandarem Krwi, a zabitych określano mianem męczenników. Stała się kultową relikwią nazistów. Została wręczona Adolfowi Hitlerowi, gdy w grudniu 1924 r. wyszedł z więzienia. Wkrótce tzw. Sztandar Krwi zaczęto używać podczas największych wydarzeń NSDAP, a na co dzień przechowywano go w Monachium, w siedzibie głównej NSDAP. Po październiku 1944 zniknął na zawsze. Prawdopodobnie został zniszczony podczas bombardowania alianckiego w styczniu 1945, gdy Brunatny Dom – siedziba NSDAP legła w gruzach.

Kolejne ciekawostki o sztandarach

11) Pierwsze sztandary powstawały w starożytności. Mieli je Persowie, Babilończycy, Grecy i Egipcjanie. Potem, w naszej erze, swe sztandary mieli Celtowie, Germanie i Hunowie.

12) Niedawno podczas wiosennych prac w ogródku w Świnoujściu, odkryto emaliowane wiadro, w którym znajdował się przedwojenny sztandar pruski. Miał rozmiar 1×1 metr, pruskiego orła i niemieckie napisy. Nie wiadomo dlaczego został tu schowany.

3) Sztandar jako wyjątkowy przedmiot, musi być z pieczołowitością przechowywany i transportowany. W siedzibie np. urzędu stoi, dzięki specjalnemu stojakowi na sztandar (obecnie kosztuje ok. 300-450 zł), a gdy jest przenoszony, wkładany jest w specjalny pokrowiec. W urzędach niektóre sztandary (płaty sztandarów) są przechowywane w drewnianych gablotach. Wykonanie nowej gabloty kosztuje ok. 2 tys. zł.

14) Ile kosztuje sztandar haftowany? Wykonanie płata sztandaru, w zależności od stopnia skomplikowania wzoru, techniki wykonania i ilości haftu, kosztuje 3,5 – 7 tys. złotych, choć być może obecnie ceny są już wyższe.

Ciekawostki o sztandarach w Zaq1.pl / (c): Anegdoty.pl

Zobacz też:
>
>

ciekawostki o sztandarach

Kategorie