Niesamowite ciekawostki przyrodnicze

ciekawostki przyrodnicze

Ryby które nie żyją w wodzie, mrówki i ich plantacje grzybów, rośliny zmieniające płeć, ośmiornice jak kameleony, latające pająki i wiele innych faktów. Niesamowite ciekawostki przyrodnicze, które zmienią twoje zdanie na świat przyrody!

Na świcie istnieje około 80 gatunków grzybów bioluminescencyjnych, które występują głównie w lasach tropikalnych i subtropikalnych. Te grzyby emitują zielonkawe światło dzięki reakcji chemicznej zwanej bioluminescencją. Zjawisko to jest widoczne tylko w całkowitej ciemności, odkryto w starożytności i opisał je Arystoteles. J. Najbardziej znane grzyby bioluminescencyjne, to Armillaria mellea i Panellus stipticus.

W Ameryce Północnej i Azji zaobserwowano hermafrodytyzm – ciekawe zjawisko, które występuje głównie u roślin jednopiennych. Otóż niektóre gatunki roślin, jak Arisaema triphyllum, zmieniają płeć. Młode rośliny są zwykle męskie, a z czasem stają się żeńskie. Jest to zależne od wielkości i dostępności składników odżywczych. Co ciekawe, zmiana płci zwiększa szanse na rozmnażanie roślin.

W Ameryce Południowej i Środkowej zaobserwowano wśród mrówek niezwykłe zjawisko. Od milionów lat mrówki z rodzaju Atta hodują grzyby, które są ich głównym źródłem pożywienia. Wycinają liście, by stworzyć odpowiednie podłoże dla grzybów, dzięki czemu powstają podziemne „ogrody” o powierzchni kilku metrów. Co ciekawe, mrówki wydzielają antybiotyki, aby chronić uprawy przed pasożytami.

ciekawostki przyrodnicze
Ciekawostki przyrodnicze: mrówki hodują grzyby

Ryby mułowe występują w Afryce, Azji i Australii. Ten gatunek o nazwie Periophthalmus, nie pływa lecz porusza się po lądzie. Ryby mułowe nie mają nóg, lecz skaczą, używając płetw piersiowych. Oddychają tlenem z powietrza przez skórę i skrzela. Bez wody potrafią przetrwać kilka godzin, a ich pożywieniem są owady i małe organizmy lądowe.

W lasach borealnych odkryto fascynujące zjawisko. Żyjące tu grupy drzew dzięki grzybom, wymieniają się ze sobą informacjami. Przesyłają do innych drzew węgiel, azot oraz sygnały ostrzegawcze. Chore drzewa otrzymują pomoc od drzew zdrowych. System, nazwany „leśnym internetem” łączy ze sobą korzenie różnych drzew.

Niektóre pająki, jak te z gatunku Darwin’s bark spider, „latają” na wietrze. Technika nazwana ballooningiem polega na wypuszczaniu nici do długości trzech metrów, dzięki którym pająki unoszą się nad ziemią nawet na wysokość podobną do lotu samolotów, po czym lądują na polach, drzewach lub wodzie. Zjawisko zaobserwowano na wszystkich kontynentach.

Żyjące w tropikalnych morzach i rafach koralowych krewetki z rodzaju Alpheus polują na ryby i skorupiaki, strzelając… wodą. Ich szczypce zamykają się z prędkością 100 km/h. w ułamku sekundy tworząc bąbel o temperaturze do 4700°C, głośny na 218 decybeli. Fala uderzeniowa ogłusza zdobycz, a krewetka może ją wtedy zjeść.

W bagnistych rejonach Ameryki Północnej żyje roślina z gatunku Dionaea muscipula czyli muchołówka amerykańska. Jej liście dzięki umieszczonych na nich włoskom reagują na dotyk, gdy usiądzie na nich owad mający długość do 2 centymetrów. W ciągu 0,1 sekundy zamyka się pułapka, a ofiara jest trawiona enzymami przez tydzień. Pułapka otwiera się po strawieniu zdobyczy i jest gotowa do ponownego działania. Każdy liść rośliny może otworzyć się i zamknąć tylko kilkukrotnie.

Nie tylko kameleony potrafią zmieniać barwę ciała, umieją to także ośmiornice. Dzięki komórkom zwanym chromatoforami, w ułamku sekundy mogą zmienić kolor ciała. Zmiana koloru ma na celu kamuflaż związany z zagrożeniem oraz komunikację z innymi ośmiornicami. Ciało ośmiornicy może upodobnić się do otoczenia, np. koralowca który jest obok, może nawet upodobnić się do innych zwierząt, np. do węża morskiego.

Samce altanników czyli ptaków z gatunku Ptilonorhynchidae występujących w Australii i Nowej Gwinei, tworzą struktury z patyków, które dekorują kolorowymi przedmiotami, np. muszlami. Takie konstrukcje mogą mieść nawet 2 metry wysokości. Okazałe budowle mają na celu przyciągnięcie samic, które wybierają partnera na podstawie „atrakcyjności” zbudowanego przez niego altany.

Gatunek żyjącego w ciepłych wodach Atlantyku i Pacyfiku rekina Ginglymostoma cirratum, w ciągu dnia gromadzą się w podwodnych jaskiniach i grupowo zasypiają, oddychając wolniej oszczędzając energię. Za to w nocy burzą się i polują na ryby. Zjawisko odkryli nurkowie w latach 70. XX wieku.

Żyjące w lasach Ameryki Północnej żaby gatunku Rana sylvatica ma we krwi sobie substancję, dzięki której nie zamarzają jej komórki, nawet w temperaturze minus -18°C. Serce takiej żaby może nie bić nawet przez kilka miesięcy, a zwierzę oddycha poprzez skórę. W minusowej temperaturze zapada w stan hibernacji, aby wiosną wrócić do życia.

Samice żyjącego w Ameryce Południowej i Środkowej węża gatunku Boa constrictor, po trwającej 4 do 8 miesięcy ciąży, rodzi równocześnie do 60 żywych potomków. Po porodzie nie opiekuje się swym potomstwem jak inne węże, które najpierw muszą wykluć się ze złożonych jaj.

ciekawostki przyrodnicze
Ciekawostki przyrodnicze: niesamowite meduzy

Meduza gatunku Turritopsis dohrnii ma do 4,5 mm wielkości. Żyje w ciepłych wodach mórz całego świata, nigdy nie umiera z przyczyn naturalnych. Gdy spłodzi młode, odwraca się u niej proces starzenia organizmu i po jakimś czasie wraca do stadium polipa, po czym znów zaczyna rosnąć i dojrzewać. Ten cykl trwający w nieskończoność, odkryto w latach 90. XX wieku.

Znalezione w wulkanicznych jeziorach Yellowstone bakterie Thermus aquaticus, żyją w gorących źródłach i wytrzymują temperatury powyżej 70°C. Są jednokomórkowe, niewidoczne gołym okiem i żywią się prostymi związkami chemicznymi. Zostały odkryte w 1969 roku.

Ciekawostki przyrodnicze: (c) Zaq1.pl < Kar / GR

Zobacz też:
>
>

Kategorie