Gdańsk i Szczecin znikną pod wodą?

Gdańsk powódź kataklizm Nowy Jork

Czy straszny scenariusz związany z coraz szybszymi zmianami klimatycznymi się spełni? Brytyjscy naukowcy straszą przed globalnym kataklizm, który pochłonie duże przestrzenie ziemi. Także w Polsce

Gdańsk, Nowy Jork i nie tylko – mogą się obawiać

Topniejące lody Antarktydy i Arktyki oznaczają podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie. Woda pochłonie duże połacie ziemi. Czy i kiedy to nastąpi?

W Polsce zagrożone są Trójmiasto, Elbląg i całe Żuławy. Na świecie – spora część żyznej delty Nilu (Egipt), także duże miasta położone nisko nad poziomem morza, w pobliżu brzegów, na przykład Nowy Jork, Londyn i Szanghaj.

kataklizm Gdańsk Morze Bałtyckie
Kawałek Gdańska, Elbląga, Nowy Dwór Gdański. To będzie prawdziwy kataklizm, a kilkadziesiąt lat to nie jest odległa perspektywa. Ilustracja: Climate Central

Zmiany klimatu spowodują kataklizm?

Obecne tempo zmian klimatu oznacza, że do 2100 roku znajdzie się pod wodą 1,79 mln kilometrów kwadratowych powierzchni lądów na naszej planecie. Takiego zdania są (nie tylko) naukowcy z University of Bristol z Anglii. Eksperci po przeprowadzeniu obliczeń i ekspertyz ocenili, że za 80 lat poziom mórz na świecie wrośnie od 62 cm do 238 cm, w porównaniu z obecnym stanem. Ta wyższa liczba oznacza przy okazji, że na świecie średnia temperatura powietrza będzie wtedy o 5 stopni Celsjusza wyższa niż obecnie.

Zalanie dużej powierzchni lądu, na którym żyje duża liczba mieszkańców naszej planety, oznacza jedno: wysiedlenia setek milionów ludzi na całym świecie w rejony, gdzie woda nie zaleje ich nowych domostw. Aby uświadomić sobie, będzie to nawet 200 razy więcej ludzi niż liczba uchodźców, którzy dotarli w ostatnich kilku latach z Afryki do Europy.

Czy jest jeszcze szansa, aby zatrzymać ten czarny scenariusz? Naukowcy twierdzą, że tak będzie, jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych na naszej planecie. Ocenia się jednak, że jest tylko 5% szans, aby nie doprowadzić do wspomnianego na wstępie scenariusza. Najnowsze informacje, które do nas docierają od naukowców nadzorujących aparaturę pomiarową, są jednak bardziej pesymistyczne, niż do niedawna zakładano.

kataklizm Szczecin Morze Bałtyckie
A tu na pomarańczowo fragmenty (nie tylko) Szczecina, które prawdopodobnie pochłonie Morze Bałtyckie. Ilustracja: Climate Central

Kataklizm w Zaq1.pl + Sup

Zobacz też:
> Karykaturzysta w Gdańsku
> Ciekawostki o Nowym Jorku

Gdańsk, kataklizm, Nowy Jork, zmiany klimatyczne

Kategorie