Choć wiele osób boi się kurzajek (potoczna nazwa brodawek), prawda jest taka, że większość z nich jest zazwyczaj łagodna i znika wraz z upływem czasu. Jeśli kurzajki mogą być bolesne i zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia, czy mogą one stanowić problem zdrowotny
Co to jest kurzajka?
Kurzajka, to rodzaj infekcji wirusowej, która zwykle atakuje skórę, choć może pojawić się także w innych częściach ciała, np. na kolanach lub stopach. Czasami brodawki mogą pojawić się na narządach płciowych, takich jak penis lub pochwa. W takich przypadkach konieczne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.
Kurzajka jest zwykle szorstka i pojawia się na podeszwach dłoni lub na kolanach. Kurzajki płaskie pojawiają się zwykle na twarzy, a inne na podeszwach stóp. Zwykle powodują dość silny ból i są dość dokuczliwe. W każdym przypadku zaleca się wizytę u lekarza, który potwierdzi, czy jest to brodawka łagodna, czy złośliwa.
Brodawki są zaraźliwe
Kurzajki są wirusowe, a więc zaraźliwe. Można się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt przez skórę lub w publicznych basenach. Najłatwiejsze do zarażenia są kurzajki narządów płciowych.
Jak leczyć i usuwać kurzajki?
W większości przypadków brodawki znikają same, bez konieczności leczenia. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na rodzaj kurzajki konieczne będzie rozpoczęcie leczenia, aby się jej pozbyć. Po przeanalizowaniu kurzajki lekarz określa rodzaj leczenia, które należy zastosować.
1. Najczęstszą metodą leczenia jest stosowanie środków keratolitycznych. Produkt ten nakłada się na kurzajkę, a następnie pozostawia się go do momentu odpadnięcia od skóry. Zabieg ten trwa zwykle około dwóch tygodni.
2. Innym popularnym sposobem leczenia jest zastosowanie ciekłego azotu na brodawkę. Dzięki azotowi brodawka zamarza i w końcu odpada.
3. W przypadku kurzajek trudnych do usunięcia można również zastosować leczenie laserowe. Minusem jest fakt, że mogą pojawić się blizny.
4. Eksperci ostrzegają, że nikt nie powinien usuwać kurzajek na własną rękę, ponieważ może to doprowadzić do krwawienia lub spowodować dalsze zakażenie większego obszaru skóry.
Niebezpieczeństwo związane z brodawkami płciowymi
Jak już wiemy, większość brodawek jest łagodna i nie ma się czym martwić. Należy jednak uważać na brodawki, które pojawiają się w okolicy narządów płciowych. Brodawki te mają płaską konsystencję i kształt kalafiora. U kobiet kurzajki te pojawiają się zwykle w okolicach pochwy, a u mężczyzn — w okolicach odbytu lub na penisie.
W większości przypadków brodawki te są wyczuwalne w dotyku i zwykle powodują ból lub silne swędzenie. W każdym razie, gdy tylko zauważysz lub dostrzeżesz kurzajkę, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza.
Kurzajki: (c) Zaq1.pl / Sat / GT
Zobacz też:
> Choroba Alzheimera
>